Blade Fragment
31-20-1178
From: United States of America | Alaska | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-1178 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | G, 5' 3" - 5' 9", VI |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Blade Fragment - broken. Double-edged blade. |
| Length | 4.3 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
| Other Number | 31-20-1170 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.