Seat
31-41-85
From: Colombia | Department of Magdalena | Santa Maria (Colombia)
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-41-85 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tairona |
| Provenience | Colombia | Department of Magdalena | Santa Maria (Colombia) |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Section | American |
| Materials | Steatite |
| Description | Miniature. Gray steatite. |
| Height | 6.7 cm |
| Length | 10.6 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Exchange with the Field Museum, 1931 |
| Other Number | 152770 - Field Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.