Cup
AF475
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF475 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Isambo |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Carved wooden cup; oval shape with flat top; incised with crosshatch pattern and linear forms around the center; three rings carved below the rim and above the base of cup; four triangular forms suppor cup and are atttached to round base. Similiar to AF462. |
| Height | 19.5 cm |
| Width | 8 cm |
| Depth | 8 cm |
| Outside Diameter | 6.1 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 735 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




