Lamp
31-20-959
From: United States of America | Alaska | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-959 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | E 4' 4" - 6', VII (in loose shells) |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Stone. Small pit in middle of bowl. |
| Height | 6 cm |
| Length | 18.5 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
| Other Number | CG99-2-258 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.