Lamp
31-20-508
From: United States of America | Alaska | MacDonald Spit | Kachemak Bay | Cook Inlet
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-508 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | MacDonald Spit | Kachemak Bay | Cook Inlet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | Beach, Base of MacDonald Spit on the Bay Side |
| Section | American |
| Materials | Dolorite |
| Description | Altered dolorite. Charred on bottom. Rim is flat, almost concave. Very well finished. |
| Height | 5 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 20.5 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
| Other Number | CG99-2-260 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.