Bark Cloth Sample
Dance Skirt Fragment
97-120-425A
From: United States of America | Hawaiian Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Native Name | Kapa |
| Object Number | 97-120-425A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hawaiian |
| Provenience | United States of America | Hawaiian Islands |
| Culture Area | Oceania | Polynesia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bark Cloth | Paper-Mulberry Bark |
| Description | Dancing skirt. Material: Waoke. Stamp of beater: mole Pepehi. Ka Hana Kapa, Plate A1 |
| Length | 23 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-120-425 - Old Museum Number | 10505 - ANSP Number | 2316 - Bishop Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


