Jug
54-41-136
From: Cyprus | Kourion | Kaloriziki
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 54-41-136 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Kaloriziki |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 44:2 |
| Period | Cypro-Archaic I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Red Slip II |
| Description | Complete and mended. Depressed ovoid body. Rather widely flaring neck. Clay: buff to pink, well cleaned. Slip: red. Entire body slipped once. Lower part dipped again and left to dry upside down, for dip marks run up around shoulder. |
| Height | 15.3 cm |
| Width | 12 cm |
| Outside Diameter | 10.9 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, 1954 |
| Other Number | P2223 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




