| Object Number | 29-65-632 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Locus | 23:272 B |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze |
| Description | Bronze axe head |
| Length | 11 cm |
| Width | 8.4 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Dendereh, Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915-1923 |
| Other Number | D 4308 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




