Sinker
31-20-329
From: United States of America | Alaska | Cook Inlet | Kachemak Bay | Aurora (Alaska) | Aurora Spit
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-329 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Cook Inlet | Kachemak Bay | Aurora (Alaska) | Aurora Spit |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Stone. Small. Broken. See 31-20-2. |
| Length | 2.1 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
| Other Number | 31-20-327A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.