Drill
97-563-5477
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Bucks County | Morrisville | New Jersey | Mercer County | Trenton
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5477 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Bucks County | Morrisville | New Jersey | Mercer County | Trenton |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Shores of Delaware River at Morrisville, Pa., and trenton, N.J. |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Technique | Chipped |
| Description | Black; enlarged base; drill portion has been broken and evidently reutilized. |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5477 - Old Museum Number | 13842 - ANSP Number | 132? - Other Number | 76 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


