Sinker
31-20-201
From: United States of America | Alaska | Cook Inlet | Cottonwood Creek (Alaska) | Kachemak Bay
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-201 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Cook Inlet | Cottonwood Creek (Alaska) | Kachemak Bay |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | 1 K 10' 6", II |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Stone. Small. See 31-20-2. |
| Length | 2.3 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
| Other Number | CG2016-2-334 - Found in Collection Number | 31-20-201 incorrect - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.