Pendant
53-54-366
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-366 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B, Lower Layer, depth 49", subsurface pit 8, level B |
| Period | Old Town II |
| Section | American |
| Materials | Seal Tooth |
| Description | Only modification is groove for suspension. Seal canine. Groove is regular, deep, clear. |
| Length | 3.9 cm |
| Width | 1 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 107 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.