Hammer
29-216-12
From: United States of America | Ohio | Allen County (Ohio)
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-216-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Ohio | Allen County (Ohio) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Granite |
| Description | 3/4 grooved, labeled "Allen Co., Ohio". |
| Height | 7.6 cm |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 7.7 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.