Basket
SA518
From: Guyana
Curatorial Section: American
| Object Number | SA518 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cumiana |
| Provenience | Guyana |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Reed (plant) |
| Description | Telescopic top. String like toilet cases. |
| Height | 10.16 cm |
| Length | 15.24 cm |
| Width | 6.35 cm |
| Credit Line | Amazonian Expedition, William C. Farabee, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.