Knife
97-563-10424
From: United States of America | Texas (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10424 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Texas (uncertain) |
| Culture Area | Southeast Culture Area (uncertain) | Great Plains Culture Area (uncertain) | Southwest Culture Area (uncertain) |
| Section | American |
| Materials | Chalcedony |
| Description | Grayish chalcedony; very elongated blade; one shoulder larger; stem has small notch on opposite side; concave base. |
| Length | 7.6 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10424 - Old Museum Number | 27904 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

