Implement
29-208-60
From: Mexico (Central America) | Yucatan
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-208-60 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Yucatan |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Spukil |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Long thin wooden "pin" with one flat and one rounded surface; one end narrower. |
| Length | 25 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Corwith Expedition; Henry C. Mercer, 1895 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.