Human Figurine
31-16-879
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-16-879 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Technique | Mould Made |
| Iconography | Woman |
| Description | CBS Register: No U. number. terracotta. woman in flounced dress, standing. right arm bare, broken below waist. molded. |
| Height | 3.2 cm |
| Width | 3 cm |
| Depth | 1.2 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
