Dish
29-208-40
From: Mexico (Central America) | Yucatan
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-208-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Yucatan |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Loltun 2 - 1-A |
| Section | American |
| Materials | Tuff (uncertain) |
| Description | "Miniature stone water dish". Small troughlike object. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Corwith Expedition; Henry C. Mercer, 1895 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.