Implement
29-208-37
From: Mexico (Central America) | Yucatan
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-208-37 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Yucatan |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Loltun 2 - 1-A |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Description | Crude. Possibly hammerstone. |
| Height | 3 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Corwith Expedition; Henry C. Mercer, 1895 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.