Grinding Stone
29-208-30
From: Mexico (Central America) | Yucatan
Curatorial Section: American
| Native Name | Mano |
| Object Number | 29-208-30 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Yucatan |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Loltun 1 - under jutting rock |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Height | 6 cm |
| Length | 21 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Corwith Expedition; Henry C. Mercer, 1895 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.