Celt
46-9-162
From: Mexico (Central America) | Guerrero | Acapulco
Curatorial Section: American
| Object Number | 46-9-162 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Guerrero | Acapulco |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Description | Convex poll and faces; sides slightly flattened; edge nearly straight, nicked. |
| Length | 5.6 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Thickness | 2.3 cm |
| Credit Line | Gift of L. Robert Tschirky, 1946 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.