| Object Number | B15183 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | TTA. "from Trial Trench A. South end, 'about 400 level'" |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | God | Club |
| Description | CBS Register: terracotta. molded plaque. god with club and scimitar UE VII: God armed with lituus and club, crescents and stars in the background |
| Height | 5 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1923 |
| Other Number | U.66 - Field No SF | P269739 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
