| Object Number | 86-35-335A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cochiti |
| Provenience | New Mexico |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Period | Late 19Th Century |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Circular, stone mortar with a deep depression. Roughly carved. |
| Height | 7 cm |
| Length | 14.5 cm |
| Width | 13 cm |
| Credit Line | Gift of George and Henry J. Vaux, 1985 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
