Hair Net
86-20-13A
From: United States of America | Florida
Curatorial Section: American
| Object Number | 86-20-13A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Seminole |
| Provenience | United States of America | Florida |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Locus | U.S. Everglades |
| Date Made | 1920-1929 CE |
| Section | American |
| Materials | Thread | Bead |
| Description | Beaded thread hairnet. Beaded in white and blue. |
| Length | 24 cm |
| Width | 22 cm |
| Credit Line | Gift of W. Disston Anderson, Class of 42, 1986 |
| Other Number | 11 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


