Glove
86-20-9A
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 86-20-9A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Period | 20th Century |
| Section | American |
| Materials | Rawhide | Bead |
| Description | Rawhide glove beaded in white, yellow, blue, pink and red. Rawhide fringe along outer edge. |
| Length | 34.5 cm |
| Width | 21 cm |
| Credit Line | Gift of W. Disston Anderson, Class of 42, 1986 |
| Other Number | 26 - Collector Number | 5 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


