Game of the Goose
16467A
From: United States of America | New York | New York County | New York City
Curatorial Section: Historic
| Object Title | Game of the Goose |
| Object Number | 16467A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Americana |
| Provenience | United States of America | New York | New York County | New York City |
| Creator | McLoughlin Brothers |
| Period | Late 19th Century |
| Date Made | ca. 1893 |
| Section | Historic |
| Materials | Cardboard |
| Description | Board, spinner, 63 counters in 4 colors (1 white missing). "Men" missing (A) Game board |
| Length | 26 cm |
| Width | 25 cm |
| Credit Line | Gift of McLoughlin Brothers, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




