Figure
71-19-1
From: Nicaragua | Ometepe Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 71-19-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nicaragua | Ometepe Island |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Volcanic Stone |
| Description | Very soft volcanic, consolidated ash figure. Squarish in section, seated. Smiling and holding bowl under chin. |
| Height | 0.69 m |
| Width | 0.215 m |
| Depth | 0.175 m |
| Credit Line | Gift of Robert Wilson Edwards in memory of R. W. E. Jamior, 1971 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.