Net Sinker
56-28-1387
From: United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Darby | Atnuk
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-1387 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Darby | Atnuk |
| Site Name | Atnuk |
| Site Number | SOL-005 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Flat pebble, notched on either side. |
| Length | 5.8 cm |
| Width | 4.9 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.