Sherd
64-15-81
From: Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-15-81 |
| Current Location | On Loan |
| Culture | Preclassic |
| Provenience | Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Sherd of Sierra Red: Sierra var. Red-orange slip interior and exterior - exterior base is unslipped. Paste fine; oxidized. Exterior has also yellow color. Base is flat; widely flaring walls and rim. Wide shallow groove on rim interior parallel to rim top. |
| Height | 10.7 cm |
| Width | 12 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Peabody Museum, Harvard University, 1964 |
| Other Number | 80-10 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.