Burial Tablet
L-1033-58
Location: On Display in the Rome Gallery
From: Mediterranean
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | L-1033-58 |
| Current Location | Rome Gallery - On Display |
| Culture | Imperial Roman |
| Provenience | Mediterranean |
| Period | Imperial Roman Period |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Marble (Stone) |
| Technique | Inscribed |
| Iconography | Inscription |
| Description | Rectangular tablet. Inscribed triangles in each corner. Faintly inscribed border on proper l. and r. connects the inside points of the triangles; borders flanks inscription. One hole drilled on each side between borders, containing remains of iron nails; red discoloration around nails. Latin inscription - 3 lines: C CATILIVS C L PRIMUS CATILIA C L PRIMA = Gaius Catilius Primus, freedman of Gaius (Catilius); Catilia Prima, freedwoman of Gaius (Catilius) (lie here). |
| Height | 11.8 cm |
| Length | 30 cm |
| Depth | 2.6 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
