Horn (animal part)
Musical Horn
51-46-40
From: Northern Zaire
Curatorial Section: African
| Object Number | 51-46-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Northern Zaire |
| Date Made | 19th–Early 20th century CE |
| Section | African |
| Materials | Ivory | Leather |
| Description | Ivory, large; mounted in red leather |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 51 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Museum of Art, 1951 |
| Other Number | 05-29 - Philadelphia Museum of Art Number | L-238-40 - Old Museum Number | A969 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




