Grooved Axe
97-563-1287
From: North America | United States of America | New Jersey | Gloucester County | Billingsport
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1287 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Gloucester County | Billingsport |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Basalt. Wide. Three-quarter groove, just below butt end. Very weathered, to orange color. |
| Length | 18.7 cm |
| Width | 9.4 cm |
| Thickness | 5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1287 - Old Museum Number | 5650 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


