Sherd
62-29-6
From: Costa Rica | Guanacaste | Santa Barbara (Costa Rica)
Curatorial Section: American
| Object Number | 62-29-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Costa Rica | Guanacaste | Santa Barbara (Costa Rica) |
| Culture Area | Central American |
| Locus | From grave near Sta. Barbara |
| Section | American |
| Materials | Ceramic (uncertain) |
| Technique | Painted |
| Description | Irregularly broken. Painted red and black. Modelled face with ridges for hair, hollow ears, polished eyes, flaring nostrills. Stylized hands of 4 "fingers" at end of arm -- ridge -- and shoulder -- circle. Painted line decoration on and around raised features. Red painted surface outside double black circle around head. Roughly painted. |
| Length | 10.6 cm |
| Width | 6.6 cm |
| Thickness | 2.8 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Philip P. Calvert, 1962 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.