Drill Rest
56-28-1292
From: United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-1292 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Nukleet |
| Provenience | United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet |
| Site Name | Iyatayet |
| Site Number | NOB-002 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IYPB |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | Edges ground smooth and rounded. Two parallel grooves over the entire length of one side, pit where drill shaft rested. |
| Length | 1.26 cm |
| Width | 0.89 cm |
| Thickness | 0.13 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


