Net Sinker
56-28-1173
From: United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-1173 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Nukleet |
| Provenience | United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet |
| Site Name | Iyatayet |
| Site Number | NOB-002 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IYEM Up |
| Section | American |
| Materials | Antler |
| Description | Line hole in each end for cord to attach to net, incised line design. |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Thickness | 1.8 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
| Other Number | 56-28-1174 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


