Adze Blade
56-28-1025
From: United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-1025 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Nukleet |
| Provenience | United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet |
| Site Name | Iyatayet |
| Site Number | NOB-002 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IYH-2gen |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Description | Silicified slate, bit ground smooth, faces also. |
| Length | 45.9 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Thickness | 2.6 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.