Bowl
56-28-961
From: United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-961 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Norton |
| Provenience | United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet |
| Site Name | Iyatayet |
| Site Number | NOB-002 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IY |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Oval shape, deep. |
| Length | 13.3 cm |
| Width | 12.8 cm |
| Thickness | 2.3 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
| Other Number | CG99-2-250 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.