Bell
AF5218
From: Zaire
Curatorial Section: African
| Object Number | AF5218 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zaire |
| Culture Area | Central Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Skin |
| Description | Smaller than 5217. With three clappers. Hunting dog bell. The skin collar is from "giant forest hog". |
| Height | 8 cm |
| Length | 36 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Gift of Alfred M. Collins, 1925 |
| Other Number | 46 - Collector Number | I-342 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.