Side Blade
56-28-441
From: United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-441 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Norton |
| Provenience | United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet |
| Site Name | Iyatayet |
| Site Number | NOB-002 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IYZ 5 |
| Section | American |
| Materials | Chert (uncertain) |
| Description | Side blade for knife. Like 56-28-388, etc. Broken. |
| Length | 1.2 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.