Flake
56-28-309
From: United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-309 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Norton |
| Provenience | United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet |
| Site Name | Iyatayet |
| Site Number | NOB-002 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IYEM U |
| Section | American |
| Materials | Slate (uncertain) | Basalt (uncertain) |
| Description | Worked flake. Secondary chipping along one or more edges. Some chipping may be due to use. Probably used as scraper. |
| Length | 3.4 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.