Gun Lock
59-32-37
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 59-32-37 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Susquehannock |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Creswell, Strickler Site |
| Period | Colonial Period |
| Date Made | 1607-1775 CE |
| Section | American |
| Materials | Iron |
| Description | Musket lock. Much eroded. Flint still in place. Intermediary between a dog-lock and a conventional flint-lock. Probably made of earlier parts. (Stock parts out of date.) |
| Length | 17.9 cm |
| Width | 8.7 cm |
| Thickness | 2.9 cm |
| Credit Line | Gift of John Witthoft, 1959 |
| Other Number | CG2002-2-50 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


