Spearhead
59-32-8
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Duncan's Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 59-32-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Duncan's Island |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Period | Early Archaic |
| Section | American |
| Materials | Rhyolite |
| Description | Diamond shaped. |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Gift of John Witthoft, 1959 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


