| Object Number | 29-72-411 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | Rm 180 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Clay |
| Iconography | Menat |
| Description | For elaborate pectoral or menat. Top, Sekhmet and Ptah heads Pottery, red ware. |
| Height | 11 cm |
| Width | 5.6 cm |
| Depth | 2.3 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt, 1915-1920 |
| Other Number | M4002 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



