| Object Number | 51-4-182 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tibetan |
| Provenience | Tibet |
| Section | Asian |
| Materials | Wool | Cotton |
| Description | Lama's Hat. Yellow brocade with brim of sheep's wool dyed yellow. Red cotton binding. Tan and white cotton lining; padded. Travelling hat of a prince of the church. Shou symbol (long life) surrounded by lucky gourds; between these are wealthy symbols. |
| Height | 21.5 cm |
| Length | 28 cm |
| Width | 17 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Robert R. Service, 1951 |
| Other Number | 19 - Other Number | 145L34 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




