Vessel Fragment
56-27-74
From: United States of America | Alaska | Seward Peninsula | Point Spencer
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-27-74 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neo-Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Seward Peninsula | Point Spencer |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood (uncertain) |
| Description | Vessel bottom. Wooden (?); base of bark or baleen vessel (?). |
| Length | 8 cm |
| Width | 6.8 cm |
| Thickness | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Danish National Museum, 1956 |
| Other Number | A23 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


