Blade
54-29-5.10
From: Washington (U. S. State) | Kittitas County
Curatorial Section: American
| Object Number | 54-29-5.10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Washington (U. S. State) | Kittitas County |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Site 45-Ki-19 |
| Section | American |
| Materials | Obsidian |
| Description | Small obsidian fragment. |
| Height | 0.3 cm |
| Length | 2.1 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Gift of Sterling Lanier, 1954 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.