Bell
8746C
From: Gabon | Ogave River
Curatorial Section: African
| Object Number | 8746C |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Gabon | Ogave River |
| Culture Area | Central Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber |
| Description | Wooden. Cow-bell Shape. 2 clappers. "Witchcraft Bells" per Nassau. |
| Height | 8 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Gift of Rev. Dr. Robert Hamill Nassau, 1891 |
| Other Number | I348 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.