Stirrup Bottle
54-13-6
From: Peru | Peru, North Coast
Curatorial Section: American
| Object Number | 54-13-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Peru, North Coast |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Cursive style. Red ware. Square with slightly rounded base top; vertical spout rolled inward slightly at rim. Rectangular shield-like projection triangular in section at one side, with two attachments on upper side and two on top of body. Red and black painted decoration: scrolls on upper body, stripes around stirrup, shield divided into tiny squares each enclosing a single circle or square. |
| Height | 18.4 cm |
| Length | 9 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum of Salem, 1954 |
| Other Number | E13316 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.