Effigy Vessel
54-13-2
From: Peru
Curatorial Section: American
| Object Number | 54-13-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Llama head. Red ware with white ears and white. Flat base; large oval mouth in top of head. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum of Salem, 1954 |
| Other Number | E13343 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.