Adze
54-10-12
From: Canada | British Columbia | Victoria (Canada)
Curatorial Section: American
| Object Number | 54-10-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | British Columbia | Victoria (Canada) |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Jadeite |
| Description | Small, flat, triangular shape but uneven; butt rounded. Stone almost black. Edge sharpened on both sides. |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 5.6 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret H. Chrystie, 1954 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.